yükleniyor

SEO

SEO NEDİR?

Search Engine Optimization (SEO), bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır. Bu da web sitelerinin arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmesi ile mümkün olur. Kapsamlı bir SEO çalışması tüm bu arama motoru kriterlerini, sitenin genel görünümünü ve içeriğini dikkate alarak yapılır.

İnternet üzerinden bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları bu özellikleri ile web platformlarının en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynaklarıdır. Arama sonuçlarında müşterilerin büyük bir çoğunlukla ilk sayfalardaki siteleri ziyaret etmeleri zamanla bu sektörün oluşmasını ve önem kazanmasını sağlamıştır. SEO, ilgili anahtar kelimelerle arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak bu kelimelere ait arama trafiğinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefler. SEO çalışmaları ise bu bağlamda web sitelerini tüm yönleriyle arama motorlarına uyumlu hale getirmeyi ve ziyaretçilerine daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web platformu sunmayı amaçlar. Bu yönüyle SEO, web sitelerinin daha anlaşılır, kolay kullanıma sahip ve ziyaretçiye aradığı şeyi verebilecek seviyeye gelmesine de yardımcı olur.


NEDEN SEO YAPTIRMALIYIM?

Pek çok şirket, e-ticaret firması, blog veya web site sahibi SEO çalışması yapmaya çalışmakta veya profesyonel olarak bu hizmeti almaktadır. Eğer bir ürün veya hizmeti pazarlıyorsanız SEO sizin için olmazsa olmaz bir araçtır. Zira doğru bir SEO çalışması ile pazarladığınız ürün veya hizmeti potansiyel müşterisine daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra pazarlama faaliyeti gütmeyen bir web sitesine sahip olsanız bile şirketinizin tanınırlığını, marka değerini profesyonel SEO hizmeti ile artırabilir ya da sitenizin ziyaret oranlarını yükseltebilirsiniz.

 

E-TİCARET SİTELERİ İÇİN SEO NEDEN ÖNEMLİDİR?

Teknolojinin yıllar içinde gelişmesi ile birlikte tüketicilerin de satın alma davranışları büyük ölçüde değişiklikler göstermeye başladı. Özellikle son yıllarda e-ticaret sitelerinin hızla artması, internet aramalarını; tüketicilerin satın alma sürecindeki en büyük etkenlerden biri haline getirdi. Bu yüzden hem büyük hem de küçük ölçekli firmaların e-ticaret sitelerini en üst düzeye çıkarmak için SEO artık bir zorunluluk oldu.

Düşük maliyet ve ölçülebilen somut verilerle uzun süreli bir etki sunan SEO çalışmaları, site üzerinde yapılan optimizasyonlarla marka bilinirliğini ve organik ziyaretçi sayısını arttırmayı hedefler. Bu çalışmalar sonucunda e-ticaret sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması daha fazla müşterinin markayı tanımasını ve dolayısıyla e-ticaret sitesinin büyüyerek daha fazla satış yapmasını sağlar. Üstelik ücretli reklamcılığın aksine çalışmalar kesintiye uğradığında müşteri akışları ve satışlar üzerindeki etkisi kısa sürede kaybolmaz ve marka bilinirliliğinde süreklilik devam eder. Ayrıca SEO çalışmaları diğer pazarlama faaliyetleriyle kolayca entegre edilebilir ve pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini arttırırken, aynı zamanda markanın organik arama görünürlüğünü de geliştirir. Bu durum dönüşüm başı maliyetini düşürürken firmalara daha fazla zaman ve para kazandırır.

 

KURUMSAL SEO DANIŞMANLIĞI

İnternet üzerinden faaliyet gösterecek şirket, firma veya pazarlama unsurlarının bu konuda profesyonel yardım ve destek almaları çok önemlidir. Zira yapılacak çalışma, ilgili web sitesinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. SEO konusunda profesyonel tecrübe ve kurumsal kimliği bulunmayan platformlara yaptırılan çalışmalar hem firmaların kurumsal kimlikleri hem de marka itibarı açısından olumsuz durumlara yol açacaktır. Hizmetlerimiz arasında yer alan Kurumsal SEO Danışmanlığı'ndan faydalanarak sitenizin nasıl bir optimizasyon çalışmasına ihtiyacı olduğunu detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Profesyonel hizmet veren ve çalışmalarında yetkin araçları kullanan tecrübeli bir kurumsal SEO ajansı olarak bizden profesyonel SEO hizmeti ve desteği talep edebilirsiniz.


SEO’DA NELER YAPIYORUZ?

SEO çalışmaları genel olarak site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO, web sitenizin tasarımı ve yazılımı yanında özellikle halihazırda sahip olduğu içerikler üzerinde yapılan kapsamlı çalışmaları kapsar. Site dışı SEO ise site dışından gelen linkler ve görsel materyaller, sosyal medya, forumlar ve bloglar gibi çeşitli kaynaklar üzerinden siteye ziyaretçi akışı sağlayarak sitenizin tanınmasını ve kalitesini artırmaya yönelik bir çalışmadır.

Öncelikle SEO çalışması yapılmasını istediğiniz web sitesi çeşitli profesyonel araçlarla incelenir ve detaylı bir SEO raporu ortaya çıkartılır. Ardından pek çok kriter göz önünde bulundurularak bu rapor analiz edilir, siteniz üzerinde (site içi SEO) ve sitenizin dışındaki kaynaklar kullanılarak (site dışı SEO) ne gibi değişiklik, geliştirme ve düzenleme çalışmaları yapılacağı belirlenir. Sitenizde bulunan içerikler, başlıklarından görsellerine kadar arama motorlarına uyumlu hale getirilir. Temanızda veri azaltımı sağlamak için hızlandırma ve sıkıştırma gibi işlemler yapılır, site içi link inşanız düzenlenir. Tüm bu işlemler arama sonuçlarında sıralamada gözükmek istediğiniz kelime ve/veya kelime grupları baz alınarak yapılır. Aynı şekilde kaliteli ve güvenilir dış kaynaklardan, belirlenen anahtar kelimeler özelinde sitenize linkler verilir ve böylece kaliteli sitelerden referans almış olursunuz. Sitenizin üzerinde de aynı işlemler yapıldığından arama motorlarının botları sitenizi daha sık taramaya, daha çok içeriğinizi arama sonuçlarında göstermeye ve zamanla sitenizi belirlenen kelime ve/veya kelime gruplarında üst sıralara taşımaya başlar.

Siz de SEO çalışmalarınızın profesyonel ve alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesini istiyorsanız bizden destek alabilir, hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. 

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!